Eesti turismieksperdid väisasid Soome kolleege

SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus
PRESSITEADE
04.12.2023

29. novembrist kuni 1. detsembrini toimus EASi ja KredExi ühendasutuse turismiosakonna poolt korraldatud õppereis Soome. Programmi raames külastati unikaalse Turu saarestiku sihtkohti. 20 000 saarest koosnev saarestik teeb piirkonnast maailma saarterohkeima ala. Maal ja merel keerlev Suur ringtee ühendab saared omavahel ja pakub suurepärase võimaluse saarestikuga tutvumiseks.

Õppereisi fookus oli  reisisihtkohtade arendamisel, ettevõtjatega koostööl ning kestlikkuse aspektidel. Õppereisil osales 20 turismivaldkonna asjatundjat. Eestist oli esindatud seitse DMO (Destination Management Organization) piirkonda: Tallinn,  Harju-, Rapla-, Läänemaa, Lääne- ja Ida-Virumaa, Kesk-Eesti, Lõuna-Eesti, Pärnu ja saared. Kaasatud olid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning EASi ja KredExi ühendasutuse turismiosakonna juhtivad turismieksperdid. Harju-, Rapla-, Läänemaa turismipiirkonda esindasid DMO juhtgrupi liige, Sihtasutuse RAEK juhataja Janek Kadarik ja DMO juht Karmen Paju.

Osalejad kohtusid riikliku, regionaalse ja kohaliku tasandi  turismiarendusorganisatsioonide esindajatega ning külastasid kestliku turismi märgist (Sustainable Travel Finland) omavaid ettevõtteid ja sihtkohti.

  • Visit Finland: Soome riiklik turismiorganisatsioon, mille põhiülesanne on arendada rahvusvahelist reisimist Soome. Visit Finland teeb koostööd nii turismiettevõtjate kui ka valitsusasutustega, et arendada turismi ja pakkuda tuge Soome turismisektorile. Lisaks välisriikidele suunatud turundustegevusele haldab Visit Finland ka riigi ametlikku turismiinfo veebisaiti ja -kanaleid.
  • Visit Turku Archipelago (VTA): sihtkoha haldusettevõte ehk DMC, mis tegeleb Turu, Naantali ja Pargase piirkonna turunduse, müügi ja arendusega. Eesmärgiga edendada piirkonna turismimajanduse kasvu ja arengut, vastutab VTA alates sellest aastast uue piirkondliku kaubamärgi loomise ja selle turundamise eest.
  • Kasnäsudden (Kimitoön/Kemiönsaari): turismikompleks saarestiku südames, kus pakutaksemitmekülgseid teenuseid – spaahotell, restoran, külalissadam, kalakasvandus ja pood. Tegevustes keskendutakse vastutustundliku turismi arendamisele.
  • Söderlångvik Manor (Kimitoön/Kemiönsaari): populaarne suvine sihtkoht Turu saarestikus, mis on hakanud entusiastlikult pakkuma ka talviseid kogemusi. Valgusinstallatsioonid, jõuluturg ja põnev jõuluprogramm toob huvilisi nii lähedalt kui kaugelt.
  • Kakolanmäki (Turu): ajalooline endine vanglaala, mis on taaselustatud ja pakub mitmekülgseid teenuseid nii kohalikele kui ka külalistele. Kompleksi kuulub hotell, spaa, restoran ja kauplus.
  • Villa Wolax: Kuusisto saarel Kaarinas asuv turismiettevõte, mis pakub majutus- ja toitlustusteenust, mereharrastusi, saunaelamusi. Elegantsesse kompleksi kuuluvate rannavillade sisekujundus on inspireeritud merest.

Lisaks eeltoodule kohtusid osalejad Turu, Pargase ja Naantali linna turismijuhtidega, kuulati ettekandeid ja vahetati kogemusi. Selle õppereisi eesmärk oli mitte ainult avastada erinevaid sihtkohti vaid ka uurida nende kestlikku arengut ning koostöövõimalusi ettevõtjate ja piirkondlike organisatsioonidega. Enamik külastatud kohti ja majutusasutusi on pühendunud kestliku turismi arendamisele, omades Sustainable Travel Finlandmärgist.

Osalejate hinnangul oli õppereis arendav ja andis kompaktse ning väärtusliku ülevaate Turu piirkonna mitmekesisest turismipotentsiaalist, keskendudes kestlikkusele, koostööle ning uutele arendusvõimalustele. Tõdeti, et turismi riiklik ja sihtkohtade piirkondlik koordineerimine toimub paralleelselt, moodustades koostöövõrgustiku, mille eestvedajateks on nii selleks määratud riigiasutused, kohalikud omavalitsused või nende volitatud organisatsioonid.

Lisainfo:

Karmen Paju
Harju-, Rapla-, Läänemaa DMO juht

Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus
Harju-, Rapla-, Läänemaa DMO
Sirge 2, 10618 Tallinn
Tel +372 506 3770
www.heak.ee