Enne ettevõtlusega alustamist tuleb enda jaoks mitmed asjad selgeks mõelda. Tähtsad teemad, mida kaaluda puudutavad sinu isikuomadusi, riskivalmidust ja vastutust.

Miks sa soovid ettevõtlusega alustada? Millised on sinu eesmärgid, millised on sinu oskused ja teadmised, millised on sinu võimalused ettevõtlusse panustamiseks?

  1. Leia midagi, millest Sa vaimustuksid.
  2. Leia midagi, milles Sa ekspert oleksid.
  3. Leia midagi, mida inimesed tahavad.

Ettevõtlusega alustamine nõuab teilt enamasti kogu teie aja, energia ja kogu vaba raha. Kas sa soovid seda kõike teha ja oled valmis riskima?

Enne esimeste sammude astumist on mõistlik kõik asjasse puutuv täpselt läbi mõelda ja paberile panna ehk koostada äriplaan. Äriplaan on sinu selgelt läbi mõeldud tegevuskava, mis on nii sinu ärisisene juhtimisvahend kui ka vajadusel informatsiooniallikas tulevastele investoritele, toetajatele ja partneritele. Olles selgelt määratlenud oma eesmärgid, saab ettevõtja ära hoida kulukaid vigu ja teha õigeid otsuseid oma äri seisukohalt.

Ettevõtte loomise esimeseks etapiks on ettevõtlusvormi valik, mis sõltub ennekõike teie ettevõtte tegevusalast ja sellega seotud riskidest ning vajadustest, rahalistest ressurssidest ja eesmärkidest.

Ettevõtlusvormid erinevad teineteisest peamiselt järgmiste tunnuste osas:

  • osanike vastutuse põhimõtted, suurus ja osakaal;
  • äriühingu juhtimisorganid ja otsustusprotsessid, esindusõigus;
  • nõutava osakapitali suurus ja sissemakse viis;
  • äriühingu auditeerimise nõuded;
  • igapäevase tegevuse korraldamise lihtsus (nt raamatupidamine).

Kõige levinumad ettevõtlusvormid Eestis on osaühing (OÜ), aktsiaselts (AS) ja füüsilisest isikust ettevõtja (FIE).

Vaata ettevõtlusvormide peamiste tunnuste võrdlust siit:

Kui Sul tekkis küsimusi ja soovid neil teemadel arutleda: võta ühendust meie ettevõtluskonsultantidega! Pakume valdkondlikel teemadel 5h tasuta konsultatsioone nii alustavale kui tegutsevale ettevõtjale.

Konsultatsiooni- ja infotegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond (läbi EASi), Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ja Harjumaa Omavalitsuste Liit. Toetuse suurus 2017. a on 177 220 eurot.