Aasta tegijad 2015 on Rambo.ee OÜ Itaaliapitsa, AS Year, OÜ Neio, Saue valla Avatud külaväravad, Muraste külaselts, Viskla küla, Andrus Saliste, Niliske talu puuviljahoidla, projekt Toredusega uude kooliaastasse.

Harjumaa aasta tegijad ja nominendid 2015

Üheksasse kategooriasse esitati 70 kandidaati. Kõige rohkem oli nominente väikeettevõtjate ja sädeinimeste seas. Omavalitsustest oli tublisti esindatud Anija, Harku, Raasiku vald ja Paldiski linn. Tunnustused anti üle Ühisnädalal, 24.novembril 2015, Keila Kultuurikeskuses Harju maavanema Ülle Rajasalu ja koostööpartnerite esindajate poolt. Õhtut juhtis Gaute Kivistik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aasta väikeettevõtet, Rambo.ee OÜ Itaaliapitsa (Rae vald), tunnustati meeldivate toiduelamuste pakkumise ja oma kogukonnast hoolimise eest. Tegemist on gurmeekohvikuga, kus inimesed saavad oma silmaga näha, kuidas valmib tõeline Itaalia toit. Itaaliapitsa on kogukonnast hooliv ettevõte, kes korraldab perepäevasid, pitsade meisterdamise töötubasid ning annab endast parima, et klient saaks meeldiva kogemuse. Itaaliapitsa letilt leiame kogumiskarbi „Noorte ürituste toetuseks“. Igakuiselt annab ettevõte läbi sotsiaalmeedia teada kui palju annetusi koguti ning kuidas seda kasutatakse.

Aasta ettevõtet, AS Year (Anija vald), tunnustati aastatepikkuse töö eest oma kaubamärgi tuntuks ja tunnustatuks tegemisel. Ettevõtte alustas tootmist 1995 aastal allhankijana ja on nüüdseks loonud ühe Baltimaade edukaima rõivabrändi. AS Year toodab mantleid meestele ja naistele. Ainult 20 protsenti toodangust jääb Eestisse, suuremas osas Stockmanni ja Kaubamaja lettidele. Ettevõte pakub tööd 40-le kohalikule elanikule, õmblejale. 2015. aasta oktoobris toimunud Kuldnõela võistlusel oli Year`i kollektsioon üks kolmest nominendist ning pälvis pealtvaatajate/publiku auhinna.

Aasta toetajat, OÜ Neio (Anija vald), tunnustati kogukonna ühistegemiste pikaajalise toetamise eest. Pereettevõte on tegutsenud 27 aastat, mille jooksul on toetatud Anija vallas toimuvaid ülevallalisi sündmusi ja väiksemaid külade üritusi. Toetus on tavaliselt oma parima toodangu näol: kringlid, küpsised, saiakesed, pirukad. Anija valla Kodukandipäevi on toetatud 20 aastat, jõulukuul rõõmustatakse valla suurperesid piparkookide või piparkoogitaignaga. Väga keeruline on “suhu pistetud” toetust rahasse ümber hinnata, hindamist väärt on hoopis see, et Tiia  ei ütle kunagi “ei” kui tema poole pöörduda, soe süda on alati olemas.

Aasta tegu, Saue valla Avatud külaväravad (Saue vald), on suurepäraseks inspiratsiooniallikaks teistele Harjumaa küladele. Neid tunnustati valla külade ärgitamise ning sidustamise eest. Saue valla avatud külaväravad ärgitas uuele elule 17-st 14 küla või alevikku. Maist septembrini avati erinevates külades ilusaid aedu, ühepäeva kohvikuid ja poode, peeti laatu ning tehti käsitöötubasid, inimesed tutvustasid külalistele oma põnevaid harrastusi ja hobisid. Paljud külad on otsustanud antud sündmuse jätkumist ka edaspidi, nenditakse südamerahuga: on uhke olla sauevallakas.

Aasta sädeinimest, Andrus Salistet (Harku vald), tunnustati oskuse eest kuulata, sõnastada, küsida, analüüsida, delegeerida, motiveerida.  Andrus on Harku valla vabatahtlike vabatahtlik. Ta on võtnud enda kanda kogukonna juhi rolli ning seda vankumatult juba aastaid. Tema tasakaalukus, koostööle suunatus ja järjepidevus on võimaldanud eri huvidega kodanikuühenduste koondamist ühe mütsi alla. Tema eestvedamisel käivitati Harku valla vabaühenduste ümarlaud, mis on kaasa aidanud ka kompromisside leidmisele omavalitsuse ja kodanikuühenduste vahel. Andrus on Kodukant Harjumaa juhatuse esimees.

Aasta kodanikuühendust, Muraste külaseltsi (Harku vald), tunnustati sihikindla ja pühendunud külaelu eestvedamise ning kogukonnakeskuse töö käivitamise eest. Muraste külaselts ei ela vaid oma elu, panustatakse oluliselt kogu valla arengusse.

Aasta küla, Viskla küla (Kose vald), tunnustati järjepideva tegutsemise eest kogukonna liitmisel ja koduküla arendamisel. Viskla on teenäitajaks teistele Harjumaa küladele. Kui valla teistel küladel on probleem, et saada oma küla esindama 4-liikmeline võistkond, siis visklakad on sageli kohal nii suure esindusega, et panevad kokku kaks võistkonda ja laenavad oma inimesi ka naaberkülade võistkondadesse. Viskla külas põlevad pea igal õhtul seltsimajas tuled ja maja on aktiivselt kasutuses. Kose vald on uhke, et neil on Viskla ja visklakad! Vaata: https://www.youtube.com/watch?v=fOU-hH8Gdzw

Parimat Leader investeeringuprojekti, Niliske talu puuviljahoidlat (Harku vald, Nelja valla Kogu), tunnustati eduka majandamise ja särava investeeringu eest Harju maakonnas. Leader-rahastuse toel ehitati 150 m2 suurune puuviljahoidla, mis mahutab ca 100 tonni puuvilja, lisaks hoiustatakse seal ka maheliha. Hoones on hoidla ning kaasaegsete töövahenditega köök. Talu toodete suurimaks sihtrühmaks on koolid ja lasteaiad, kuid ka Rimi-kettides olevad „Talu toidab“ müügikohad.  Läbi aastate on ettevõtte tooted saanud ära märgitud parima mahetoote konkurssidel. Aitäh, et aitate harjumaalastel tervislikumalt toituda!

Parimat Leader kogukonna arendamise projekti, Toredusega uude kooliaastasse (Raasiku vald, Ida-Harju Koostöökoda), tunnustati tugevate kogukonna liikmete ja sotsiaalselt küpsete kodanike kasvatamisele kaasaaitamise eest. Raasiku noortekeskus on korraldanud Raasiku ja Kuusalu valla suvist lastelaagrit RaKu kokku juba 6 aastat. Noortelaager propageerib aktiivseid ja sportlikke eluviise, põnevaid vabaajategevusi arvutita, uute teadmiste omandamisi. Tegevused on korraldatud nii, et noored saaksid maksimaalselt rakendada omaalgatust, harjutada meeskonnatööd, arendada empaatiavõimet, luua uusi sõprussidemeid.

Aasta tegija raames tegid koostööd Harjumaa Omavalitsuste Liit (HOL), Harju Maavalitsus, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus (HEAK), Kodukant Harjumaa ja Harjumaa LEADER tegevusgrupid. 2015.a tunnustuste üleandmist toetasid lisaks partneritele Maakondliku arendustegevuse (projekti rahastati Siseministeeriumi vahenditest) ja Kohaliku omaalgatuse (projekti rahastas Rahandusministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest) programmid.

Meediakaja:
Kui me tegijaid ei märka, võivad nad väsida. HE 27.11.2015;
Pressiteade 30.09.2015;
Pressiteade 24.11.2015;
Üks küsimus: Harju Elu 13.11.2015;
Maavanema veerg Harju Elu: Märka tublimaid ettevõtjaid! 23.oktoober 2015;
Koos ühise eesmärgi nimel. 30 oktoober 2015
;
Hakkajad inimesed. 20.november 2015.
Pildigalerii 2015, fotod Rasmus Pitkänen.