Aasta panustaja 2021

Aasta panustaja 2021

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

Anija vald

Vaata videoklippi

Bashyam Krishnan ja Roman Bukachev. Foto Erik Riikoja

Tegemist on 1938. a rajatud tselluloosi- ja paberivabrikuga Kehras. Horizon Tselluloosi ja Paberi AS toodetud jõupaberit kasutatakse mitmel otstarbel pakenditööstuses: paberkotid, SOS-kotid, lamineerimine, üldine pakkimine jne. Tehas ekspordib 100% oma jõupaberi toodangust ülemaailmselt.

Aastate jooksul on tehas panustanud olulisel määral keskkonna parendamisse, saadud on toetusi Euroopa Liidu fondidest. Tehas avas 2018. aastal ettevõtte energiavajadust katva koostootmisjaama, mis oli osa Horizoni aastate 2017-2018 ligi 25 miljoni eurosest keskkonnahoiule suunatud investeerimisprogrammist.

Tehas on Anija valla kõige suurem tööandja, kus töötab ca 370 inimest. Lisaks tootmise kaasajastamisele ja suurtele investeeringutele on tehas järjepidevalt panustanud mitte ainult oma töötajatele, vaid tervele kogukonnale Anija vallas.

Tehas on aktiivselt osalenud iga-aastastel ülevallalistel üritustel nt paberipäev (augustis), Kehra Päev (mais/juunis). Arvestades 2020-2021 aastate eripära ja Covid-19 perioodil tekkinud väljakutseid näitas tehas üles erilist tähelepanu ja omaalgatust. Nimelt vahetult pärast eriolukorra lõppemist mais 2020 oli tehase emaettevõttel IshK Tolaram Foundation välja töötatud rahastusprogrammid, millest sai taotleda toetust Covid-19 järgsete mõjudega tegelemiseks.

Kehra Päev 2018 Foto Valeri Stupak

Tehase eestvedamisel ja väga heas sisulises kööstöös Anija vallaga koostati projekt „Heaolu ja taastumisoskuste kursus Anija valla erivajadustega laste lähedastele”. Nimetatud projekt sai äriettevõtte poolt rahastatud. Kursus toimus kõigil soovijatele nii Anija vallast kui kogu Ida-Harju piirkonnast perioodil september 2020 kuni veebruar 2021, kaks korda kuus ja kokku 12 korda. Grupid olid nii eesti- kui ka venekeelsed ja osalejatele tasuta. Eraettevõtte rahastusfond rahastab projekti tegevusi ca 10 000 euroga. Koolituse läbiviimiseks on kaasatud oma eriala parimad Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühingust. See on suurpärane näide, kuidas elanike abivajadusega tegelemise algatus ja panustamine tuleb ettevõtjalt ja koostöös omavalitsusega leitakse väljundid. Võib öelda, et ettevõtte leidis abimeetmeid kogukonda panustamiseks isegi kiiremini kui riiklik tasand.

Paberituba Anija mõisas Foto Ene Harjo

Lisaks avas tehas Anija mõisa peamaja ruumides 2020. a augustis paberitoa. Ka selleks panustas tehas rahaliselt (videoklipid, stendid, paberitoa kui töötoa vahendite finantseerimine). Paberitoa rajamine sai samuti toimuda ainult väga heas koostöös SA Anija Mõisa Haldusega. Horizon Tselluloosi ja Paberi AS on järjepidevalt panustanud kogukondlikesse tegemistesse ja on üles näidanud piirkondlikke algatusi.

 

2021 esitati 10 kandidaati:

 • Padise Mõis OÜ (Lääne-Harju vald)
 • Anneli Seppen (Rae vald)
 • Hara Sadam (Kuusalu vald)
 • Horizon Tselluloosi ja Paberi AS (Anija vald)
 • Nõmmiku Talu Meierei (Saue vald)
 • Kuusalu Ettevõtjate Liit (Kuusalu vald)
 • Veigo Gutmann (Rae vald)
 • Padise Kastelli kohvik/ Trileen OÜ arendus populaarseks elamuspaigaks (Lääne- Harju vald)
 • Lions Klubi Turba MTÜ (Saue vald)
 • Mootorsaanimatkad OÜ (Harku vald)

Tunnustus antakse välja eraisikule, ettevõttele või organisatsioonile, kes edendab ettevõtlikkust ja ettevõtlust ning oma innustava tegevusega panustab kohaliku elu ning Harjumaa majandusarengusse. Tunnustust ei anta riigi või kohaliku omavalitsuse asutusele.

Laureaat on:

 • toetanud ja arendanud ettevõtlikkust, olles eestvedajaks ning innustades ettevõtlikele tegudele;
 • tegutsenud aktiivselt ja edukalt ettevõtluses, tuues piirkonnale majanduslikku kasu (töökohad, koostöö);
 • panustanud kogukondlike või piirkondlike algatuste ning tegevuste õnnestumisse Harjumaal;
 • pälvinud oma tegevusega tähelepanu, usalduse ja lugupidamise, kui ärilist mõtteviisi ning vastutustundlikku ettevõtlust väärtustav isik.

Konkurss kandis aastatel 2006-2017 aasta toetaja nime.

Aasta panustajad Harjumaal:
2020
– Alavere Pood OÜ (Anija vald)
2019 –
Paldiski Ettevõtjate Liit (Lääne-Harju vald)
Aasta toetajad Harjumaal:
2018
ei valitud
2017
– Indrek Migur (Keila, hiljem Lääne-Harju vald)
2016 – Aave Transport OÜ (Raasiku vald)
2015 – OÜ Neio (Anija vald)
2014 – Ago Pärnamäe (Anija vald)
2013 – AS Mistra-Autex (Raasiku vald)
2012 – Rae Vallavalitsus (Rae vald)
2011 – MTÜ Heategevusfond Uus Laine (Paldiski linn)
2010 – Keila Lions klubi (Keila linn)
2009 – konkurssi ei toimunud
2008 – Jane Snaith (Kernu vald)
2007 – Loksa Laevatehase AS (Loksa vald)
2006 – Ants Pak, Kadarbiku talu (Saue vald)

Täiendav info:
Anu Ritson, ettevõtluskonsultant, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus
anu@heak.ee; tel 5694 2417

EST