Aasta sädeinimene

Aasta sädeinimene 2019 – Tiiu Mägi
(Lääne-Harju vald)

Tiiu Mägi tegutseb Laulasmaal alates 1996.aastast kui organiseeris KutiMuti Noortelaagri. Tema entusiastlik töö noorte ja lastega on KutiMuti Noortelaagrist teinud Eesti ühe hinnatuima laagri, kus lisaks tervislikele eluviisidele ja kultuuri tarbimisele propageeritakse  keskkonnateadlikku käitumist. Alates 2010.aastast kui tekkis liikumine “Teeme ära!”, on Tiiu initsiatiivil igal kevadel toimunud Laulasmaal  “KutiMuti Teeme ära” talgupäev, kus rohkem kui 50-pealine talguliste vägi Tiiu juhtimisel korrastab laagripaika, vana mõisapargi territooriumi ja mereranda.

Tiiu Mägi osaleb aktiivselt Laulasmaa Spordiklubi tegemistes. Laagrimaja endises Keva puhkebaasis on läbinud imelise muundumise – räämas ja võssakasvanud lobudikust kauni haljastuse ja korralike tingimustega kompleksiks, kus aastaringselt tegutsevad laulukoorid, spordiseltsid ja noorteorganisatsioonid. Selle töö taga on suuresti Tiiu isiklik töö aga ka tema organiseeritud Laulasmaa õpilasmaleva rühm, kes Tiiu eestvedamisel igal suvel tegeleb vana Laulasmaa mõisapargi hooldamise ja korrastamisega.

Vabatahtliku algatuse ja isikliku initsiatiiviga püstitati 2015.aastal koos rajameister Veikko Tamlakuga Lohusalu poolsaarele MOBO-rada, ehk püsiorienteerumise-terviserada 24 kontrollpunktiga, mida on käesolevaks ajaks külastatud 4419 korda. Laulasmaa SPA külastajatele ja piirkonna elanikele on see toredaks vaba aja veetmise tasuta võimaluseks.

Piirkonna kultuuriarengu edendamise nimel Tiiu Mägi korraldab lisaks iga-aastasele noortelaagri 10-le vahetusele suve jooksul ka sügisesel ja talvisel koolivaheajal lastele spordi-ja kultuurilaagreid, lisaks sellele iga aasta veebruaris noorte rahvusvahelist draamafestivali “Teenifest”. Viimane festival, järjekorranumbriga 17, toimus tänu Tiiu initsiatiivile juba koostöös vastavatud Arvo Pärdi keskusega 2-3.veebruaril 2019. Festivalil osalevad eesti paremad noorte kooliteatrid ja külalisena ka itaallased Milano Piccolo-Teatrist. Ka laagrilapsed on tänu Tiiu Mägi koostööprojektidele saanud külastada laagrite ajal Arvo Pärdi Keskuse töötubasid.

Laulasmaa suvelõpufestival “Pärtlipäeva pärlid” on Tiiu algatusel loodud ja kaheksa aastat edukalt kuulsust kogunud üritus, mida kohalikud tegijad aktiivselt toetavad ja kus osalevad. Üritusest on kujunenud kohaliku piirkonna märgiline suvelõpu-emotsioon, kus vabalaval astuvad üles noored ja andekad muusikud, lauljad, tantsijad, professionaalsete lavastajate käe all valminud etenduses osaleb üle kuuekümne noore näitleja ja õhtu lõpetab tundeküllane ühendkooride esinemine mererannal Heino Elleri pingi juures. Tänu Tiiu sihikindlusele ja koostöövõimekusele on koore juhendamas eesti tippdirigendid Raul Talmar, Hirvo Surva, Mai Simson, Janne Fridolin.

Tiiu Mägi organiseerimisel toimub kaks korda aastas seiklusrogain “Libahundi jälg”. 2019 aasta etapid toimusid 4.mail Pakri saartel ja 12.oktoobril Paldiski ümbruses Pakri poolsaarel. Kokku osales etappidel üle tuhande osaleja. Sellise mastaabiga ürituste korraldamisel on vajalik tohutu organiseerimisvõime, kohusetundlikkus ja initsiatiiv. Osalejate tagasiside üritusele on äärmiselt positiivne, viimastel aastatel on lisandunud rahvusvaheline mõõde, kuivõrd osalejaid saabub nii Lätist, Venemaalt kui Soomest. 2019.a etappidel tehti eriti tulemuslikku koostööd Lääne-Harju vallavalitsusega, kes toetas ja abistas ürituse korraldamist igati.

Harju Elu (15.11.2019): Aasta sädeinimene: tegelen sellega, mis pakub huvi. Autor Allar Viivik.

Aasta sädeinimese tunnustus antakse välja eraisikule, kes tegutseb Harjumaal (va Tallinn).

Laureaat on:
kogukonda ühendav ja kogukonnas olulist rolli omav isik;

panustanud oma mõtete või tegevusega piirkonna ja/või maakonna arengusse;
aktiivne ja koostööaldis. 

 

Harjumaa aasta sädeinimesed:
2019 Tiiu Mägi (Lääne-Harju vald)
2018 Alice Suurkuusk (Raasiku vald)
2017 Kaisa Linno (Kuusalu vald)
2016 Anneli Kana (Saku vald)
2015 Andrus Saliste (Harku vald)
2014 Maret Väli (Keila linn)
2013 Margus Vain (Rae vald)
2012 Tanel Ots (Saku vald)
2011 Heli Sepp (Kose vald)
2010 Asko Aug (Kuusalu vald)
2009 konkurssi ei toimunud
2008 Tiiu Lõoke (Kõue vald)
2007 Olvia Laur (Nissi vald)
2006 Rein Viilu (Kernu vald)
2005 Peeter Leidmaa (Saku vald)
2004 Sirje Õruste (Saku vald)
2003 Garina Paiste (Raasiku vald)

Tunnustuse väljaandmise algatas Kodukant Harjumaa aastal 2003.

“Sädeinimese tiitel on üks mõnus koorem kanda – tänuga, mõnuga, rõõmuga. Märka ja sind märgatakse, tunnusta ja sind tunnustatakse- nii võib öelda kõigi Harjumaa sädeinimeste kohta!” ütleb Anneli Kana,  MTÜ Metsanurme tegevjuht, 2016.aasta sädeinimene.

EST