Aasta sädeinimene

Aasta sädeinimene 2020
Aivar Aasamäe (Rae vald)

Aivar Aasamäe on Kurna küla külavanem, Meie Kurna MTÜ juhatuse liige, Rae valla Alevike ja Külavanemate Seltsi esimees ning Harjumaa külaliikumise esindaja maakonna turvalisuse nõukogus.
Aivari panus Kurna küla ja kogu Rae valla kogukonna arengusse ei ole võimalik ülehinnata. Ta mõtleb kaasa, teeb, aitab, innustab ja sütitab. Tänu Aivarile on Kurna küla muutunud ühtehoidvaks ja koostegutsevaks. Üks väiksemaid ja varemalt tagasihoidlikumaid Rae valla külasid on oma tegemiste tõttu nüüd üks tuntumaid. Võime julgelt väita, et suuresti on saanud see teoks Aivari isiksusele, positiivsusele, suurepärasele suhtlemis- ja eestvedamisoskusele. Rae valla külaliikumine valis Aivar Aasamäe oma juhiks, kuna usaldab tema sõnu ja tegusid. Külavanemana on Aivar Aasamäe koostööaldis, positiivne ja usaldusväärne partner Rae vallavalitsusele.
Aivar Aasamäe on panustanud lugematu arv päevi, tehes vabatahtlikku tööd Kurna ajaloolise pargi korrastamisel ja discgolfi raja ehitamisel. Tema eestvedamisel on toimunud mitmed pargi koristustalgud ja ühisüritused.
Aastal 2015 viis Aivar Aasamäe ellu oma idee ning avas Tallinna ringtee Kurna jalakäijate tunnelis püsifotonäituse Kurna küla inimestest ja ajaloolistest hoonetest. Tunnel sai nimetuse Kurna Kultuuritunnel. Näitust täiendati 2018. aasta suvel ning nüüdsest on näitusel lisaks ülevaade kõigist Rae valla alevikest ja küladest. Kurna Kultuuritunnel on äratanud huvi ka väljaspool Rae valda kui ühistegevuse hea näide ning leidlik lahendus piirkonna ajaloo tutvustamisel.
Kurna külaplats, mille arendamisel on suurim roll külavanem Aivaril, on paljude võimalustega (istumiskohad, võrkpalliplats, kiik, välijõuväljak) ning aktiivses kasutuses. Platsi on kontsertideks ja muudeks sündmusteks leidnud ka korraldajad väljastpoolt valda.
Tänu korda tehtud Kurna pargile on üha enam populaarsust koguv discgolf ka valla elanike seas üks lemmikuid vaba aja veetmisviise. Tänavu toimusid seal esmakordselt Rae Valla Lahtised Meistrivõistlused Discgolfis, kus lisaks Rae valla elanikele osalejaid nii naabervaldadest kui mujalt. Mitmed kaugemalt pärit sportlased kiitsid rada ja ütlesid, et käivad tihti just Kurna pargi rajal harjutamas.
Aivari eestvedamisel toimuvad traditsioonilised ning küla identiteeti suurendavad üritused: jaanituled, simmanid, jõulupiknikud, EV aastapäevade tähistamine, Rae valla külade päeva korraldamine 2018. aastal. Küla elanikud iseloomustavad teda sõnadega: sihikindel, särav, töökas, ettevõtlik, hea huumorimeelega, alati positiivne, rõõmsameelne, toimekas, sõbralik, seda nimekirja võiks veel pikalt jätkata. Kurna küla inimesed austavad ja hindavad väga kõrgelt oma külavanemat.
Aivar hoiab nii Kurna küla ja Rae valla külavanemate seltsi aastaringselt tegutsemises. Ta on ideederikas eestvedaja, kes jaksab kirjutada projekte, korraldada väljasõite, anda välja infolehte, korraldada laste joonistusvõistlust, kaunistada küla helkuripuud ning teha koostööd kohalike ettevõtetega.

Aasta sädeinimese tunnustus antakse välja eraisikule, kes tegutseb Harjumaal (va Tallinn).

Laureaat on:
kogukonda ühendav ja kogukonnas olulist rolli omav isik;

panustanud oma mõtete või tegevusega piirkonna ja/või maakonna arengusse;
aktiivne ja koostööaldis. 

2020 kandidaadid:
• Anneli Lamonova (Kuusalu vald)
• Margit Eerik (Kose vald)
• Kadri Kesküla (Raasiku vald)
• Maret Vetemaa (Lääne-Harju vald)
• Janne Kallakmaa (Anija vald)
• Marge Aasalaid (Raasiku vald)
• Kairi Rebane (Kose vald)
• Käti Teär-Riisaar (Lääne-Harju vald)
• Pille Trumm (Jõelähtme vald)
• Ulvi Rand (Kuusalu vald))
• Maarja-Ly Teino (Raasiku vald)
• Janno Laende (Kuusalu vald)
• Aivar Aasamäe (Rae vald)
• Maie Itse (Loksa linn)
• Tanel Talve (Anija vald)
• Urmas Veersalu (Lääne-Harju vald)
• Õnnela Metsaorg (Raasiku vald)
• Kerli Eesmaa (Raasiku vald)

Täiendav info:
Anneli Kana; juhatuse liige, Kodukant Harjumaa
kkharjumaa@gmail.com; tel 5288810

Tunnustuse väljaandmise algatas Kodukant Harjumaa aastal 2003.

Harjumaa aasta sädeinimesed:
2020 – Aivar Aasamäe (Rae vald)
2019
Tiiu Mägi (Lääne-Harju vald)
2018 – Alice Suurkuusk (Raasiku vald)
2017 – Kaisa Linno (Kuusalu vald)
2016 – Anneli Kana (Saku vald)
2015 – Andrus Saliste (Harku vald)
2014 – Maret Väli (Keila linn)
2013 – Margus Vain (Rae vald)
2012 – Tanel Ots (Saku vald)
2011 – Heli Sepp (Kose vald)
2010 – Asko Aug (Kuusalu vald)
2009 – konkurssi ei toimunud
2008 – Tiiu Lõoke (Kõue vald)
2007 – Olvia Laur (Nissi vald)
2006 – Rein Viilu (Kernu vald)
2005-  Peeter Leidmaa (Saku vald)
2004 – Sirje Õruste (Saku vald)
2003 – Garina Paiste (Raasiku vald)

“Sädeinimese tiitel on üks mõnus koorem kanda – tänuga, mõnuga, rõõmuga. Märka ja sind märgatakse, tunnusta ja sind tunnustatakse- nii võib öelda kõigi Harjumaa sädeinimeste kohta!” ütleb Anneli Kana,  MTÜ Metsanurme tegevjuht, 2016.aasta sädeinimene.

EST