Aasta tegu

Aasta tegu 2019 – Soomusrong nr 7 Wabadus
(Viimsi vald)

Soomusrongi nr 7 Wabadus ehitamine ja selle terve 2019. aasta vältav teekond on üks kõige tähelepanuväärsemaid ja tehniliselt keerukamaid ettevõtmisi, mida Eesti Sõjamuuseum on Eesti ja Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks ette võtnud. See on hõlmanud pea kogu Eestit, kuhu iganes raudteed pidi praegu minna saab, kaasatud on paljusid kohalikke omavalitsusi, muuseume ja teisi kultuuriasutusi, vabaühendusi.
Soomusrong nr 7 „Wabadus“ ja sellel asuv näitus alustas oma teekonda 4. jaanuaril 2019 Kehrast. Sellel päeval möödus sada aastat otsustavast lahingust, millega peatati Tallinna poole suunduvad vaenlaste üksused. Ajaloolistest soomusrongidest ei ole säilinud peale fotode mitte midagi. Soomusrong „Wabadus“ on taasloodud ja ehitatud olemasolevast – samamoodi nagu soomusrongid sada aastat tagasi. 1918. aasta Vabadussõjas tegutses kuus laiarööpmelist ja viis kitsarööpmelist soomusrongi, kuid soomusrong nr 7 „Wabadus“ ei ole ühegi Vabadussõja-aegse rongi koopia. Taasloodud soomusrongi koosseisu kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun, sanitaarvagun ja katteplatvormil asuv soomusauto „Estonia“. Näidisrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus.

Aasta teo tunnustus antakse välja uuele või juba traditsioonilisele sündmusele, projektile, uuele mõtteviisile, heale koostööle või muule silmapaistvale tegevusele. Sobivad ka riigi või kohaliku omavalitsuse poolt veetavad tegevused, kuid ei sobi riikliku või kohaliku investeeringu toel tehtud projektid. Aasta tegu on silmapaistev tegu Harjumaal.

 

Harjumaa aasta teod:
2019
Soomusrong nr 7 Wabadus (Viimsi vald)
2018 Viskla küla kiikla (Kose vald)
2017 Eesti mootorispordi muuseum Momu (Nissi, hilem Saue vald)
2016 Anija lüliti (Anija vald)
2015 Saue valla Avatud külaväravad (Saue vald)
2014 Keila Hoovilugude Päev (Keila linn)
2013 Kalju Põldaru lähetamine seeniorite lauatennise MM-ile Uus-Meremaale (Kernu vald)
2012 “Sajandi 100 võttepaika” (Kuusalu vald)
2011 Vaikuse laste rahupaiga avamine (Padise vald)
2010 Oxforelli kalapüügiplatvorm puuetega inimestele (Kose vald)
2009 konkurssi ei toimunud
2008 Kolgaküla rahvamaja taastamine (Kuusalu vald)
2007 Keila jaamahoone restaureerimine (Keila linn)

EST