Harjumaa Tervisetegija 2018 (isikute arvestus)

“Harjumaa Tervisetegija” 2018 (isikute arvestus)
Tõnis Ross (Keila linn) 

Mototriali klubi MTÜ MC Panter eestvedaja Tõnis Ross

Tõnis Ross asutas mototriali klubi MTÜ MC Panter 01.02.2010.a., mille eesmärgiks on eelkõige noortele propageerida trialispordi kaudu liikumisharjumuste järjepidevat arendamist, tervisliku elustiili ning sotsiaalsete oskuste olulisust. MC Panter on Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni liige. Tõnis Ross on selle klubi eestvedaja, juhendaja ning ta tegeleb noorte huvitegevuse arendamisega oma igapäevase põhitegevuse kõrvalt olles trialispordi tugev toetaja, esiletooja ning täielik entusiast. Alates 2014. a. toimuvad Tõnis Rossi juhendamisel trialitreeningud, seda eelkõige tema kodulinnas Keilas kui ka selle lähiümbruses (Vasalemmas, Murastes). Selle nelja aasta jooksul on ta näidanud oma suurt pühendumist, valdkonna tundmist, eesmärkide püstitamise oskust ja koostöö soovi ja oskust noorte motosporti kaasamisel. Eriti tuleb esile tõsta tema laia haaret liikumistegevuse populariseerimisel läbi motospordi, sest lisaks noorte kasvatamisel ning juhendamisel laienes tema tegevus ka laste vanematele. MC Panter korraldab nii klubi karikasarja kui ka Eesti Meistrivõistlusi (EMV).

Tõnis on koondab läbi oma tegevuse Harjumaa trialisõitjate kogukonda, eelkõige lapsi ja noori, kuid ka täiskasvanuid. Vastavalt vajadusele koondab ta noored ja organiseerib laagreid, võistustele sõite nii üle Eesti kui välismaale. T. Ross tegeleb pidevalt enesetäiendamisega, trialispordi arendustegevusega ja panustab Keila linna ning ümberkaudse piirkonna noorte trailelite koolituse arengusse: tema ettevõtmisel on klubis 50 liiget ja noortele soetatud on mitu elektrilist mootorratast, mis on mõeldud spetsiaalselt 3–12aastastele lastele, võimaldades võrdseid võimalusi kõikidele noortele ja et noored motospordi harrastajad saaksid ühises grupis treeningutel osaleda. Selline võimalus arendab õpilastes koostöö- ja teistega arvestamise oskust, arendab sotsiaalseid oskusi ja panustab liikumisharjumuste tekkimisele ning on huvitegevuse üheks võimaluseks. Koostööd on tehtud ka Keila SOS Lasteküla kasvandikega, võimaldades neile samuti tutvuda motospordiga. Hea koostöö on treeningruumide osas Harju KEKiga, kes on võimaldanud treeningkohana oma vanu tootmis- ja laoruume Keilas Tööstuse tänaval.

Tõnis Ross on kohusetundlik, järjepidev, traditsioone austav, aga samas uusi lähenemisviise otsiv ja lapsi ning noori protsessi kaasav motospordi juhendaja. Treenerina oskab Tõnis olla hea suunaja, leida õpilasele sobivad treeningkoormused ja treeningrajad, nii et see meeldib õpilasele kui ka arendab teda. Treener Tõnis oskab olla väga motiveeriv, kuna on suutnud mitmete aastate vältel ette valmistada noori terveteks hooaegadeks nii Eesti MV kui ka KV sarjadesse. Mitmete aastate vältel on tema initsiatiivil välja jõutud ka rahvusvahelisele areneelile. Rahvusvahelistel võistlustel osalemine eeldab nii noorte, kui nende perede täit pühendumist ja koostööd. Tõnis väärtustab iga noore arengut ning loovust. Ta osaleb oma õpilastega kõikidel võistlustel (EMV, EKV, Baltic CUP, Soome MV jt), ta austab kõiki õpilasi ühtmoodi, kuigi lähenemine on individuaalne. Kolleegina on ta alati abivalmis, toetav, empaatiavõimeline, õiglane, usaldusväärne ja tema arvamusega arvestatakse.

Tõnis Rossi õpilased on kõik motiveeritud õppima, treenima ja arenema, nad on saavutanud mitmeid auhinnalisi kohti nii üleriigilisel- kui ka rahvusvahelistel traielite võistlustel. Kõigil neil aastatel saavutasid tema õpilased meistritiitleid kui ka mitmeid väga häid tulemusi meistrivõistlustel Eestis, Lätis, Soomes ning Keila ja Tartu klubivõistlustel. Tõnis Ross klubi MC Panter eestvedajana on tunnustatud nii klubi kasvandike, nende lapsevanemate poolt kui ka 2017.a. on pälvinud Keila Linnvalitsuse poolt Aasta Tähe tunnustuse. 2018.a. hooaja lõpetamisel Eesti Triali komisjoni poolt pälvis MC Panter tunnustused „Eduka Eesti meistrivõistluse korraldamise eest“ ja „Eesti parima mototriali ja noorte edendaja“ Eestvedaja ja juhendaja Tõnis Ross on ka ise eeskujuna alati valmis võistlema, et õpilased näeks, et ka treener oskab oskuslikult mootorratast käsitleda, see loob õpilase ja treeneri vahel usalduslikuma sideme. Õpilane teab, et ka treener oskab aru saada võistlemise hirmust ja närvist. Samuti on Tõnis Ross ise väga hinnatud trailisõitja.

Harju Elu artikkel Tõnis Rossist.

Harjumaa Tervisenõukogu poolt välja antava tunnustuse eesmärk on väärtustada ning avaldada tänu ühele või mitmele füüsilisele ja/või juriidilisele isikule, kes oma tööalase või ühiskondliku tegevusega on paikkonna tasandil panustanud silmapaistvalt harjumaalaste
tervise parendamisse,
tervise väärtustamisse,
 eeskujuks olemisse.

Esitati järgmised Tervisetegija kandidaadid (üksikisikud):
Argo Zirk (Saku vald)
Indrek Raig (Rae vald)
Jürgen Lepp (Lääne-Harju vald)
Jüri Voodla (Anija vald)
Maris Pošlin (Põhja-Tallinn)
Milvi Mänd (Anija vald)
Sander Prits (Kose vald)
Svetlana Gribanovskaja-Duminica (Lääne-Harju vald)
Tiiu Mägi (Lääne-Harju vald)
Tõnis Ross (Keila linn)
Valdur Kalme (Kose vald)

Varasemate aastate Tervisetegijad:
2017 – Meelis Mäekalle
2016  – Rannamõisa Lasteaed
2015 – Jaanus Väljamäe
2014 ‒ Arvo Pärniste
2013 ‒ Anu Kirsman

Parima tervisetegija valis Harjumaa Tervisenõukogu. Tunnustussündmus toimus Ühisnädalal 29.novembril 2018 Kose kultuurikeskuses.

Rahvatervise valdkonnast loe lähemalt.

EST