Parim LEADER elukeskkonna projekt 2022

Kogukondlik ujuvsaun Klooga Kosk
Re Stuudio MTÜ
Lääne-Harju vald
Parim Leader elukeskkonna projekt 2022

Re Stuudio MTÜ koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengitega disainisid ja ehitasid 2022 aastal Kloogale ujuva kogukonna sauna. Saun on avatud nii kohalikele kui külalistele kaugemalt ning seda haldab Re Stuudio MTÜ vabatahtlike abiga. Sauna teostusele aitasid kaasa ka kohaliku ettevõtted, kogukond ja omavalitsus. Tegu on suurepärase näitega koostööst eri valdkondade ja asutuste vahel, kus kiirelt suudeti jõuda ideest teostuseni. Saun on avatud alates augusti lõpust ning on kasutajate poolt suurepäraselt vastu võetud, külastajaid käib pea igapäevaselt. Saun ujub järve põhjakaldal ujumiskoha läheduses, kõrkjatesse peidetuna avanevad saunast imelised vaated Klooga järvele, loojangutele ja tähistaevale. Saun toob välja kohaliku piirkonna kauni looduse ning kõnetab vanu eesti traditsioone. Saun on üksi olemise koht taastumiseks ning kogunemise koht ühendumiseks.

Põhjendus, miks on see projekt tunnustuse vääriline:

Kogukonna saun on laiendanud piirkonna avaliku ruumi kasutamise võimalusi nii kohalikele kui külastajatele, luues uusi enneolematuid vaba aja veetmise võimalusi. Klooga ajalooga on tihedalt seotud koonduslaagrite lugu, Klooga saun nimega Kosk toob fookuse süngelt ajaloolt teistsugustele eesti traditsioonidele, mida järve äärses kogukonnas väärtustada ja seeläbi tõstetakse piirkonna tuntust ja mainet. Sauna traditsiooni elushoidmine kogukondlikul tasandil ja kõigile kättesaadava teenusena on oluline eesti kultuuripärandi ja traditsioonide hoidmiseks.

 

Parima LEADER elukeskkonna projekti auhind antakse perioodil 2016-2022 ellu viidud või lõpujärgus olevale Harjumaa LEADER projektile, mis on:

  • oluliselt muutnud piirkonna avalikku ruumi,
  • loonud uusi võimalusi kohalike elanike ja külastajate vaba aja veetmiseks,
  • säilitanud või eksponeerinud kultuuripärandit,
  • tõstnud piirkonna tuntust ja mainet.
 Projekti elluviija võib olla nii ettevõtja, kodanikuühendus kui KOV.

2022.a. kandidaadid:

  • Ääsmäe pilliõppe filiaali loomine, MTÜ Muusikaselts Nissi Trollid
  • Peetri aleviku rulapark, Rae vald
  • Kogukondlik ujuvsaun Klooga Kosk, Re Stuudio MTÜ

Leader elukeskkonna parimad projektid:
2021 –
Rummu karjäär (Lääne-Harju vald)
2020 – Kaberneeme depoohoone ehitus (Jõelähtme vald)
2019 – Kehra jaamahoone rekonstrueerimise II etapp. Kehra ühistranspordi teeninduskeskuse ja Vabadussõja murdelahingute muuseumi rajamine (Anija vald)
2014:
•Rehe Seltsimaja (Saku vald, Nelja valla kogu);
•Ajaveski kunsti- ja käsitöökeskuse avamine (Jõelähtme vald, Põhja-Harju Koostöökogu);
•Mööbel Sinule OÜ (Kose vald, Ida-Harju Koostöökoda);
•Laitse Seltsimaja soojustamine (Kernu vald, Lääne-Harju Koostöökogu)

LEADER tegevusgrupid Harjumaal: Lääne-Harju Koostöökogu, Ida-Harju Koostöökoda, Põhja-Harju Koostöökogu, Nelja valla kogu, Arenduskoda

Kontaktisik:
Margit Pärtel, tegevjuht, Põhja-Harju Koostöökogu
margit@leaderph.eu; tel 5201189

EST