Parim projektitoetuse vaba tegu

Projektivaba tegu 2019 – MTÜ Pikavere mõis poolt teostatud projekt “Pikavere mõisa väliköök”
(Raasiku vald)

Pikavere mõisa peahoone kõrval on ehitatud väliköök. Täna on väliköögis pliit, ahi ja vee kasutamise võimalus. Suur projekt sai koos kogukonna panustamisega valmis 2019.

Esimesel aastal (2018) valasid külaelanikud betoonist põranda, püsti sai väliköögi puidust karkass ja katus. Ehitustööde juhataja oli Aivar Asku. Väliköögile annetas katuse külavanem Andres Kallaste.

Väliköögis on võimalused nii grillimiseks kui keetmiseks, lisaks on paigutatud varjualuse alla toolid-lauad. Väliköögi rajamise eestvedaja, MTÜ Pikavere Mõis taotles raha Eesti Külaliikumise Kodukant EV 100 kingituste taotlusvoorust. Sealt taotles MTÜ ligi 5000 eurot, kuid rahastust paraku ei saadud. Kogukond ütles, et köök tuleb nagunii, ka juhul, kui rahastust ei saa, kogukonnaliikmed on valmis ise panustama. Korraldati mitmeid ühistalguid. Väliköök on aastaringseks kasutamiseks ning selle rajamine on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale.

Pikavere mõiskoolis on au sees õuesõpe. Lapsed saavad köögis õppida söögivalmistamist,  keeta sügisel moosi, mida koolis hommikupudru peale panna. Välikööki saavad kasutada ka kogukonnaliikmed – juba on mitmed seltskonnad huvi tundnud, et soojal ajal väliüritusi pidada, grillida ning niisama looduses aega veeta.

Välikööki saavad kasutada ka matkajad. Pikaverre satub sageli nii juhuslikke möödakäijaid kui RMK matkatee rändajaid. Väliköök on neile hea peatuspaik kauni mõisa kõrval korrastatud mõisapargis. Läbi aastate on MTÜ Pikavere Mõis kogunud annetusi läbi “Leiukamaania” eri projektidele; ( küll toetanud huviringe, põlengu tõttu kodu, ema- ja venna kaotanud perekonda, mõisa katuse ja erinevate ruumide remondiks, väliköögi ehituseks ja Pikavere Mõisakooli esimesse klassi minevate laste ranitsatoetuseks).

Sõnumitooja (22.11.2019): Pikavere väliköök on Harju parim projektitoetuse vaba tegu. Autor Külli Koppelmaa.

Aastal 2019 käivitas Kodukant Harjumaa konkursi “Projektitoetuse vaba tegu/algatus“, et tunnustada ühendusi, isikuid ja kogukondi, kes korraldavad sündmusi ja viivad ellu tegevusi projektitoetuseta, kaasates partnereid ja kogukonda ning on eeskujuks majandusliku iseseisvuse ja elujõulisusega.

Kokku esitati projektivaba teo/algatuse kategoorias 8 projekti, mis kõik on tunnustamise väärilised ning näitavad, et kogukonna ja toetajate abil suudetakse teostada oma ideid ja unistusi ka ilma projektitoetuste ja bürokraatiata.

 

Parim projektivaba tegu:
2019 MTÜ Pikavere mõis – väliköök
Konkurss toimus esmakordselt 2019

 

 

EST