Kogemusreis Saaremaal.

Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus ning Kodukant Harjumaa panid seljad kokku ning korraldasid 28.-29.septembril 2018 vabaühendustele avastusretke Saaremaa äärealadele. Kahe päeva jooksul külastati Sakla, Karala, Leedri ja Käesla küla, tutvuti Kaali külastuskeskuse ja Kuressaares asuva Invaühingu tegevustega. Oma toodangut müüdi Saaremaa saama- ja saunapäeval Karalas. 

Õppereisil käisid vabaühenduste omatulu teenimise tugiprogrammi osalejad ja külaseltside eestvedajad. Ajakava_Saaremaa_õppereis sept2018

Nägime väga eriilmelisi külasid ja kogukondi, imetlesime nende nutikust oma elu korraldamisel ja isemajandamisel. Unustamatu mulje jäi Sakla mitmepalgelistest muuseumidest ja seal olevatest põnevatest eksponaatidest, samuti väga maitsvatest küpsetistest. Kaali külastuskeskus üllatas uute ruumidega ja järve madala veetasemega. Invaühingus saime teada, et Saaremaal on helded annetajad ja igale asjale leitakse omanik. Saaremaa aasta külad Karala (2013), Leedri (2015) ja Käesla (2017) olid nii eriilmelised oma asustuse kui tegevuste poolest.  Karalas saime maitsta kalaroogasid, mälestasime Estonial hukkunuid (olime just sel päeval Karalas ja ilm kiskus vägisi tormile kui mere ääres käisime). Saaremaa saama- ja saunapäeva nautisid kohalikud ja massakad (ehk mandri inimesed) ning päikegi säras sel päeval Karalas rõõmsalt. Leedri külas üllatas meid tihe asustus, nautisime mõnusat saare huumorit ning kadakasiirupid rändasid meie ostukottidesse.

Käeslas uurisme, kus need elanikud on, kes nii vahvat külaplatsi kasutavad, sest hajaasustuses polnud talusid tee pealt nähagi. EV100 kingitus – 100 seent ehk puuskulptuurid seentest on leidnud paiga nii külaplatsil kui talude hoovides. Ise saetud asjadest osatakse lugu pidada. Ja milline mänguplats on just valmis saanud! 

Suured tänud Agnessa Sepale, Ingrid Põldemaale, Kaja Juulikule, Jaanika Tiitsonile, Maive Õispuule, Mardi talule ja Kaali pererahvale.