Fotol Põhja-Harju Koostöökogu juhatuse esimees Meelis Kasemaa, MTÜ Tabasalu Looduspark esindajad Kaido Taberland ja Meelis Joonsaar ning Põhja-Harju Koostöökogu tegevjuht Margit Pärtel.

Parim LEADER elukeskkonna projekt 2023

Merepiiga trepi ja jalgraja rekonstrueerimine
MTÜ Tabasalu Looduspark, Harku vald (MTÜ Nelja Valla Kogu)

 

 

 

 

 

Esitaja kirjeldas elukeskkonna projekti järgmiselt:

MTÜ Tabasalu Looduspark rendib juba aastaid Harku vallale kuuluvat Kapteni tee 4 kinnistut. See asub maalilise Rannamõisa panga veerel ja sellel asub mere äärde viiv vana karjatee, mida sajandeid kasutasid ka Rannamõisa küla elanikud. 1970ndatel rajati järsu nõlva kohale hädapärane betoonist trepp. Hooldamata trepp oli sedavõrd amortiseerunud, et oli muutunud ohtlikuks. Roostes ja murdunud käsipuud olid ohuks eriti lastele. Kohalik elanik Kaido Taberland võttis südameasjaks muuhulgas Rannamõisa Lasteaia lastele tihti kasutatav trepp ja jalgrada rekonstrueerida.

Tänavu suvel toimusid rajal kapitaalsed ehitustööd ning oktoobri lõpuks oli kohalikele ja kaugemalt tulnutelegi nii oluline pääs mere äärde valmis. Rannamõisa lasteaiaperega istutati raja äärde puud. Nüüd on igal lasteaia rühmal raja ääres oma pärnapuud, mida käiakse igasuguse ilmaga paitamas ja sirgumist silmitsemas. Trepp asub Tabasalu Looduspargi vahetus läheduses ja on pangast alla mineku üks võimalus. Trepi kasutajaskond on väga lai, sest seda saavad kasutada ka kõik loodusrajale õppematkadele tulevad grupid.

Septembris-oktoobris valmis Kohaliku omaalgatuse programmi (KOP) toel Merepiiga trepi vahetusse lähedusse ka lastele mängulinnak ja püstitati kolm elukeskkonda sobivat trenažööri. Algselt külarahva kooskäimiskohana kasutatav Kapteni tee kinnistu on alati olnud kenasti hooldatud, seal on tehtud erinevaid talgupäevi, püütud väärtustada puutööoskusi. Nüüd on ühtehoidval kogukonnal stiilselt lahendatud rada koos trepiga, lastele nii vajalik avalik mänguala ja tervisesportlastele treeningpingid.

Soovime eestvedajatele jätkuvat energiat ja häid abilisi oma elukeskkonna hoidmisel!

 

Parima LEADER elukeskkonna projekti auhind antakse perioodil 2016-2022 ellu viidud või lõpujärgus olevale Harjumaa LEADER projektile, mis on:

  • oluliselt muutnud piirkonna avalikku ruumi,
  • loonud uusi võimalusi kohalike elanike ja külastajate vaba aja veetmiseks,
  • säilitanud või eksponeerinud kultuuripärandit,
  • tõstnud piirkonna tuntust ja mainet.
 Projekti elluviija võib olla nii ettevõtja, kodanikuühendus kui KOV.

2023 esitatud kandidaadid:

  1. Päikeseenergia Saku Noortelaagrile, SA EELK Laagrikeskus Talu, Saku vald
  2. Lubja klindiastangu vabaõhu kogukonnakeskus, Lubja Külaselts MTÜ, Viimsi vald
  3. Kose-Uuemõisa spordiväljaku rajamine, Kose vald
  4. Merepiiga trepi ja jalgraja rekonstrueerimine, Harku vald
  5. Kolga amortiseerunud tenniseväljaku renoveerimine multifunktsionaalseks spordiväljakuks ja Kolga multifunktsionaalse spordiväljaku energiasäästlik valgustus, Kuusalu vald

 

Leader elukeskkonna parimad projektid:
2022
Kogukondlik ujuvsaun Klooga Kosk, Re Stuudio MTÜ
2021 –
Rummu karjäär (Lääne-Harju vald)
2020 – Kaberneeme depoohoone ehitus (Jõelähtme vald)
2019 – Kehra jaamahoone rekonstrueerimise II etapp. Kehra ühistranspordi teeninduskeskuse ja Vabadussõja murdelahingute muuseumi rajamine (Anija vald)
2014:
•Rehe Seltsimaja (Saku vald, Nelja valla kogu);
•Ajaveski kunsti- ja käsitöökeskuse avamine (Jõelähtme vald, Põhja-Harju Koostöökogu);
•Mööbel Sinule OÜ (Kose vald, Ida-Harju Koostöökoda);
•Laitse Seltsimaja soojustamine (Kernu vald, Lääne-Harju Koostöökogu)

LEADER tegevusgrupid Harjumaal: Lääne-Harju Koostöökogu, Ida-Harju Koostöökoda, Põhja-Harju Koostöökogu, Nelja valla kogu, Arenduskoda

Kontaktisik:
Margit Pärtel, tegevjuht, Põhja-Harju Koostöökogu
margit@leaderph.eu; tel 5201189